Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łążku

O szkole

Historia Szkoły w Łążku sięga 17.X.1918r. Z najstarszej kroniki czytamy: „Nauka odbywała się w domach prywatnych – u p. Jana Krupy, p. Walentego Żyły i p. Anieli Liwińskiej - była szkoła 1, 2 i 3-klasowa, i tak było do 1947r. – wtedy zaczęto budować szkołę”.  W 1948r. oddano do użytku zbudowaną przez mieszkańców i ówczesne władze gminne budynek szkoły, natomiast 9.II.2002r. oddane zostało do użytku dwupiętrowe skrzydło szkoły z salą gimnastyczną.

Obecnie w szkole do dyspozycji uczniów jest 10 sal lekcyjnych, funkcjonuje biblioteka, świetlica, jest zaplecze sportowe z dużą salą gimnastyczną, zaplecze kuchenne,   a na zewnątrz dwa boiska sportowe i plac zabaw. Przy szkole istnieje punkt przedszkolny,  w którym mogą uczyć się i bawić najmłodsi nasi mieszkańcy.

Od 01.IV.2005r. funkcję dyrektora szkoły pełni pani mgr Joanna Bisztyga.

Od 16.X. 2008r. szkoła w Łążku nosi imię Jana Pawła II. Uroczystość nadania szkole imienia zaplanowana została na 16.X.2008r., gdyż zbiegło się na ten dzień wiele rocznic: 90-ta rocznicę szkolnictwa na naszym terenie, 60-ta rocznicę oddania do nauki najstarszej części budynku szkoły oraz 30-ta rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. W tym dniu rozpoczął swoje istnienie „park papieski” przy szkole, w którym posadzony został Dąb Papieski - sadzonka poświęcona przez Jana Pawła II  i przywieziona do Polski z Rzymu, oraz Sosna Benedyktynka - wyhodowana z nasion poświęconych przez Benedykta XVI w czasie pielgrzymki do Polski 26.V.2006r. na Placu Piłsudskiego podczas mszy św. Mamy sztandar szkoły ufundowany przez lokalna społeczność, kącik papieski, hymn szkoły. Noszenie imienia Najwybitniejszego Polaka zobowiązuje nas do wdrażania Jego słów w Koncepcję pracy dydaktyczno- wychowawczej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II. Należymy do Sandomierskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, z którymi ściśle współpracujemy. Integrujemy społeczność lokalną organizując corocznie konkurs „ Jan Paweł II- był, jest i będzie…” i wiele imprez i uroczystości zgodnie z kalendarzem roku.

Szczególną troską otaczamy uczniów zdolnych, którzy poprzez udział w różnorodnych konkursach poszerzają swoją wiedzę i umiejętności, jednocześnie promują szkołę w środowisku lokalnym i daleko poza nim, jak i uczniów mających trudności w nauce, dla których organizujemy szereg zajęć z pomocy pedagogiczno-psychologicznej. Bierzemy udział w wielu programach i projektach edukacyjnych współfinansowanych z Unii Europejskiej np. „Nauka i zabawa to super sprawa” czy www.kluczdowiedzy.eu. Pozyskujemy dofinansowanie do zajęć dodatkowych, wyjazdów, wycieczek, warsztatów, konkursów. Wprowadzamy innowacje pedagogiczne wykorzystując nowoczesne technologie informacyjno – komunikacyjne, metody i formy pracy oraz oferujemy wychowankom zajęcia dodatkowe. Nasi uczniowie biorą udział w licznych konkursach przedmiotowych i artystycznych osiągając sukcesy i otrzymując cenne nagrody.

W PSP im. Jana Pawła II w Łążku działa Szkolne Koło Wolontariatu, które przeprowadza wiele akcji mających na celu wsparcie osób potrzebujących. Od wielu lat zbieramy nakrętki dla chorych dzieci i przygotowujemy paczki świąteczne dla samotnych i ubogich rodzin z naszej parafii. Kwestowaliśmy również m.in. na rzecz Julki Skurskiej z Sandomierza na jej operację w Dallas, na budowę hospicjum dla dzieci z nowotworem oraz dla rodziny poszkodowanej w pożarze w Gągolinie, zbieraliśmy środki opatrunkowe dla „Schroniska św. Brata Alberta dla Kobiet i Matek z Dziećmi we Wrocławiu”.

Rodzicom i opiekunom oferujemy pomoc i wsparcie w rozwiązywaniu trudnych problemów dydaktycznych i wychowawczych dzieci. Współpracujemy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Sandomierzu celem fachowej  pomocy dzieciom, uczniom i dorosłym.