Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łążku

Doradztwo zawodowe

        „ Przyszłością można i należy zarządzać. Trzeba ją zaplanować, przygotować się do realizacji określonych zadań, obliczyć koszty i kształtować już dziś tak, by łatwiej było zdobywać pewne rzeczy jutro”.

 

        Współczesny rynek edukacji i pracy charakteryzuje się ciągłymi zmianami. Globalizacja gospodarki, postęp informatyczny, wzrastająca ilość informacji dotycząca zawodów, dróg kształcenia, bezrobocia powoduje trudności w przystosowaniu się do tych zmian. Młody człowiek powinien być przygotowany do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, gotowy do podnoszenia swoich kwalifikacji, ustawicznego dokształcania się, zdobywania nowych umiejętności przydatnych w podejmowaniu racjonalnych decyzji dotyczących wyboru zawodu.

       Kim chcę być? W jakim zawodzie mogę odnieść sukces? Jaką szkołę wybrać? Gdzie zdobyć kwalifikacje wymagane przez pracodawców? Jakie zawody są poszukiwane, a zagrożone bezrobociem?

Oto nieliczne pytania zadawane nam dorosłym przez młodzież.

Dlatego, poprzez nasze działania próbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania, bowiem wybór zawodu i kierunku dalszego kształcenia to jedna z ważniejszych decyzji życiowych młodego człowieka. Dokonanie trafnego wyboru daje gwarancję zadowolenia i sukcesów w pracy.

           

Celem doradztwa zawodowego w szkole nie jest wyznaczenie uczniom jedynej dobrej dla nich drogi zawodowej. Celem jest wspieranie uczniów przy podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych w taki sposób, aby zwiększyć ich szanse na bycie szczęśliwymi w przyszłości.

 

Podjęcie przez ucznia mądrej i trafnej decyzji dotyczącej wyboru dalszej drogi kształcenia, zawodu nie jest zadaniem łatwym. Realizacja zadań z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego, to gwarancja systematycznego oddziaływania na uczniów w ramach planowych działań i zapewnienie im pomocy w wyborze i selekcji informacji dotyczących edukacji i rynku pracy .

 

W ramach realizacji powyższych zadań współpracujemy z następującymi instytucjami, placówkami:

  • Powiatowy Punkt Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego w Szkole Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie;
  • Szkoła Podstawowa im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach;
  • Świętokrzyska Sieć Współpracy Doradców Edukacyjno-Zawodowych – ŚCDN w Kielcach;
  • Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Sandomierzu w obszarze wsparcia w zakresie rozpoznawania predyspozycji zawodowych uczniów, wyboru szkoły średniej, zaplanowania ścieżki edukacyjno-zawodowej;
  • Młodzieżowe Centrum Kariery w Sandomierzu;
  • Starostwo Powiatowe w Sandomierzu.

 

Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!

 

Zapraszamy uczniów klas ósmych (i nie tylko) rodziców, nauczycieli do zapoznania się z ciekawymi informacjami, materiałami z zakresu doradztwa zawodowego umieszczonymi na wirtualnej tablicy w formie Padletu. 

Wirtualna tablica jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana o nowe wiadomości z powyższego zakresu.

 

Wioletta Klimkiewicz – doradca zawodowy

 

 

 

PADLET DORADCY ZAWODOWEGO  – https://padlet.com/wkx/sm9e6gk0ws8w20dr

 

 

 

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Imieniny

Zegar