„ Przyszłością można i należy zarządzać. Trzeba ją zaplanować, przygotować się do realizacji określonych zadań, obliczyć koszty i kształtować już dziś tak, by łatwiej było zdobywać pewne rzeczy jutro”.
Współczesny rynek edukacji i pracy charakteryzuje się ciągłymi zmianami. Globalizacja gospodarki, postęp informatyczny, wzrastająca ilość informacji dotycząca zawodów, dróg kształcenia, bezrobocia powoduje trudności w przystosowaniu się do tych zmian. Młody człowiek powinien być przygotowany do funkcjonowania w nowej rzeczywistości, gotowy do podnoszenia swoich kwalifikacji, ustawicznego dokształcania się, zdobywania nowych umiejętności przydatnych w podejmowaniu racjonalnych decyzji dotyczących wyboru zawodu.
Kim chcę być? W jakim zawodzie mogę odnieść sukces? Jaką szkołę wybrać? Gdzie zdobyć kwalifikacje wymagane przez pracodawców? Jakie zawody są poszukiwane, a zagrożone bezrobociem?
Oto nieliczne pytania zadawane nam dorosłym przez młodzież. Dlatego, poprzez nasze działania próbujemy odpowiedzieć na powyższe pytania, bowiem wybór zawodu i kierunku dalszego kształcenia to jedna z ważniejszych decyzji życiowych młodego człowieka. Dokonanie trafnego wyboru daje gwarancję zadowolenia i sukcesów w pracy.
Celem doradztwa zawodowego w szkole nie jest wyznaczenie uczniom jedynej dobrej dla nich drogi zawodowej. Celem jest wspieranie uczniów przy podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych w taki sposób, aby zwiększyć ich szanse na bycie szczęśliwymi w przyszłości.
Podjęcie przez ucznia mądrej i trafnej decyzji dotyczącej wyboru dalszej drogi kształcenia, zawodu nie jest zadaniem łatwym. Realizacja zadań z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego, to gwarancja systematycznego oddziaływania na uczniów w ramach planowych działań i zapewnienie im pomocy w wyborze i selekcji informacji dotyczących edukacji i rynku pracy .
W ramach realizacji powyższych zadań współpracujemy z następującymi instytucjami, placówkami:
- Powiatowy Punkt Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego w Zespole Placówek Oświatowych w Koprzywnicy;
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Łoniowie;
- Publiczna Szkoła Podstawowa im. Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie” w Sulisławicach;
- Świętokrzyska Sieć Współpracy Doradców Edukacyjno-Zawodowych – ŚCDN w Kielcach;
- Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Sandomierzu w obszarze wsparcia w zakresie rozpoznawania predyspozycji zawodowych uczniów, wyboru szkoły średniej, zaplanowania ścieżki edukacyjno-zawodowej;
- Młodzieżowe Centrum Kariery w Sandomierzu;
- Starostwo Powiatowe w Sandomierzu.
Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele!
Zapraszamy uczniów klas ósmych (i nie tylko) rodziców, nauczycieli do zapoznania się z ciekawymi informacjami, materiałami z zakresu doradztwa zawodowego umieszczonymi na wirtualnej tablicy w formie Padletu. Wirtualna tablica jest na bieżąco aktualizowana i uzupełniana o nowe wiadomości z powyższego zakresu.
Wioletta Klimkiewicz – doradca zawodowy
PADLET DORADCY ZAWODOWEGO – https://padlet.com/wkx/sm9e6gk0ws8w20dr